fbpx
Jak odpieluchować dziecko? Nasze sprawdzone tipy…
Lamibooki Chmurka z deszczem
Lamibooki Chmurka z deszczem

Jak odpieluchować dziecko? Nasze sprawdzone tipy…

Jak odpieluchować dziecko? Pytanie, które prędzej czy później zada każdy rodzic.

Jednym z procesów, które spędza sen z powiek wielu rodziców jest odpieluchowanie dziecka. Sytuacja ta nabiera znaczenia przed pójściem malucha do przedszkola gdzie „wymaga się” nieraz dziecka po treningu czystości. Co zrobić, jak odpieluchować dziecko tak aby całość odbyła się bez szkód dla dziecka i wyrzutów sumienia rodzica? Oto kilka naszych sprawdzonych porad.

1. Oznaki gotowości

Są to sygnały, bez którym moim zdaniem nawet nie warto podchodzić do tematu. Po pierwsze sucha pieluszka przez dłuższy czas i/albo po nocy czy drzemce, po drugie zainteresowanie samym procesem chodzenia do toalety rodzeństwa czy dorosłych. Po trzecie oznaki, że pieluszka przeszkadza w jakiś sposób, jest niewygodna, uwiera itd. Wszystkie te oznaki mogą występować razem lub pojedynczo.

2. Książeczki

Dobrym sposobem na zapoznanie dziecka z tematem siusiu i kupki na sedes czy nocnik są książeczki. Ich wybór jest naprawdę duży tak, że każdy może dobrać coś dla siebie. Oto kilka propozycji, które nam ułatwiły odpieluchowanie:
Alona Frankel- Nocnik nad nocnikami
Link do zakupu tutaj.

Marta Galewska-Kustra- Pucio chce siusiu
Fanom i fankom Pucia na pewno przypadnie do gustu. Kupić możecie tutaj.

V. G. Guido- Ale kupa! Co masz w pieluszce?
Kultowa książeczka z otwieranymi okienkami. Kupić możecie tutaj.

3. Jak odpieluchować dziecko? Zdejmij pieluchę…

Czasami to nam idzie opornie, ale po prostu trzeba zdjąć pieluchę. I nie na chwilę wysadzić na nocnik, żeby zaraz założyć (pomijam wysadzanie na nocnik dziecka, które uczy się niezdrowego nawyku parcia). Po prostu puść dziecko z gołą pupą czy też w majteczkach. Oczywiście będzie brudna podłoga, będzie obsikana kanapa… Jednak jest to dobry sposób aby dziecko załapało sygnały płynące z naturalnej fizjologii i tego jak na nie reagować.

4. Spokój i cierpliwość jako klucz do tego jak odpieluchować dziecko

Pewne jest, że dziecko ciągle nas obserwuje. Jeśli jesteśmy spokojni ono też reaguje spokojnie, jeśli się denerwujemy ono przejmie zachowanie od nas. Przy procesie odpieluchowania bardzo ważny jest spokój. Zadbajmy w tym wszystkim o siebie. Wybierzmy moment kiedy mamy więcej wolnego czasu, nie spieszymy się i możemy poświęcić uwagę dziecku bez spiny, że trzeba posprzątać podłogę. Dodatkowo przyda się ta sama wersja działania dla wszystkich opiekunów dziecka. Jeśli porzucacie pieluchę i staracie się w naturalny sposób nauczyć dziecko korzystania z toalety czy nocnika upewnijcie się, że np. mama czy teściowa nie wysadzają dziecka i nie trzymają go na nocniku „aż zrobi”.

5. Odpieluchowanie nocne czyli inna bajka

Odpieluchowanie w dzień nie oznacza, że odpieluchowanie nocne nastąpi w tym samym momencie. Tak naprawdę dziecko może być gotowe na odpieluchowanie nocne dużo później. Znaczącym sygnałem w tym zakresie jest sucha pieluszka po nocy.

Reasumując do procesu odpieluchowania najpierw musi przygotować się sam rodzic oraz inni opiekunowie dziecka. Warto zadbać o spokój i czas aby nie było nerwowej atmosfery a pożegnanie pieluszki kojarzyło się wyłącznie pozytywnie. Nie warto zaczynać jeśli maluch nie przejawia żadnych oznak gotowości. Pamiętajcie, że odpieluchowanie dziecka nie jest warunkiem przyjęcia dziecka do przedszkola i placówka nie ma podstaw prawnych aby tego wymagać.

Szukasz fajnych materiałów do zabawy i nauki?

Sprawdź Lamibooki- laminowane książeczki dla dzieci, wykonane w stu procentach hand made.

Newsletter

Dołącz do naszego mailingu, w którym raz w tygodniu wysyłamy ciekawe porady dotyczące kreatywnego rozwoju dzieci i zdobądź 15% rabatu na pierwszego Lamibooka!

Lamibooki Żyrafa Z Dziewczynką Na Grzbiecie
Lamibooki Logo